Home
Elmwood Boys Basketball
ElmwoodBasketball.com
"First Page" Archive
The "Photo Page"
E-Mail Webmaster


Since the fall of 2004 Davey1 has featured the most complete collection of Ohio Boys High School Basketball Schedules and results that can be found in one place anywhere on the internet.  We have gathered all of the schedules from the schools in the OHSAA Northwest District.  Nowhere else will you find the amount of information that we present here.

 

 

Read about our website in this Lima News article, published on February 17, 2005.
 

 

 

Home

Sectional Semi-

Sectional Finals

District Semi-

District

Finals

Finals

Finals

2015

Sandusky

Mansfield Division 2 Dist.

 

Perkins  (7-15)  37

 

Madison and Willard Sectionals

 

Madison H.S.

6-Mar

Ontario (23-1) 70

Ontario  (21-1)  75

6:15 PM

 

Madison H.S.

 

 

3-Mar

 

 

6:15 PM

 

Ontario (22-1)  75

 

 

 

Oak Harbor  (5-17)  45

 

Mansfield Senior

11-Mar

Ontario (24-1) 68

6:15 PM

 

 

 

 

 

 

Shelby  (14-8)  49

 

 

 

 

 

 

 

 

Madison H.S.

 

 

6-Mar

Shelby (15-8) 55

 

Norwalk  (11-11)  70

8:00 PM

 

Madison

 

 

3-Mar

 

 

8:00 PM

 

Norwalk (12-11) 41

 

 

 

Clear Fork  (7-15)  58

 

Mansfield Senior

14-Mar

Sandusky (21-4)

7:00 PM

 

District Champion

 

to BGSU

 

Sandusky (18-4)  83

 

Regional

 

 

 

 

vs. North Ridgeville

Willard H.S.

 

District Winner

6-Mar

Sandusky (19-4) 58

 

Galion  (9-13)   53

6:15 PM

 

 

Willard H.S.

 

 

 

3-Mar

 

 

 

6:15 PM

 

Galion (10-13)  65

 

 

 

 

 

Port Clinton  (9-13)   45

 

 

Mansfield Senior

 

11-Mar

Sandusky (20-4) 70

8:00 PM

 

 

 

Clyde  (13-8)  65

 

 

 

 

 

Willard H.S.

 

6-Mar

Lexington(14-10)55

Bellevue  (6-16)  35

8:00 PM

Willard H.S.

 

3-Mar

8:00 PM

 

Lexington(13-10)81

 

Copyright 2015 Davey1

Lexington  (12-10)  75

 

 

 

Home

 

Sectional Semi-

Sectional Finals

District Semi-

District

 

Finals

Finals

Finals

2015

 

 

Toledo 

Toledo Division 2 District

 

 

Scott (19-3)  44

 

 

Anthony Wayne and Southview Sectionals

 

 

Anthony Wayne H.S.

Toledo

6-Mar

Scott (20-3)  75

Maumee  (4-18)  58

6:15 PM

 

Anthony Wayne

 

 

3-Mar

 

 

6:15 PM

 

Maumee (5-18)  31

 

 

 

Genoa  (11-11)  36

 

Toledo Central Cath.

Toledo

11-Mar

Scott (21-3) 37

6:15 PM

 

 

 

 

 

 

Lake  (19-3)  63

 

 

 

 

 

 

 

 

Anthony Wayne H.S.

 

 

6-Mar

Lake (20-3)  56

 

Toledo Rogers  (13-8) 54

8:00 PM

 

Anthony Wayne

 

 

3-Mar

Toledo

 

8:00 PM

 

Rogers (14-8)   55

 

 

 

Bryan  (4-17)  48

 

Toledo Central Cath.

14-Mar

Defiance (23-2)

2:00 PM

 

District Champion

 

to BGSU

 

Rossford  (18-4)  35

 

Regional

 

 

 

 

vs. Findlay

Southview H.S.

 

District Winner

5-Mar

Wauseon (18-5) 48

 

Napoleon  (13-9)  35

6:15 PM

 

 

Southview H.S.

 

 

 

3-Mar

 

 

 

7:00 PM

 

Wauseon (17-5)  51

 

 

 

OT

 

Wauseon  (16-5)  62

 

 

Toledo Central Cath.

 

11-Mar

Defiance (22-2) 44

8:00 PM

 

 

 

Defiance  (20-2)  66

 

 

 

 

 

Southview H.S.

 

5-Mar

Defiance (21-2) 51

8:00 PM

 

Toledo

 

Woodward  (8-12)38

Copyright 2015 Davey1

 

 

 

 

Home

 

 

Sectional Semi-

Sectional Finals

District Semi-

District

2015

 

Finals

Finals

Finals

 

 

 

Liberty-Benton Div. 2 Dist.

 

 

Celina  (19-3)  65

 

 

Lima Senior and Riverdale Sectionals

 

 

Lima Senior

6-Mar

Celina (20-3) 53

Otsego  (4-17)  66

6:15 PM

 

Lima Senior

 

 

3-Mar

 

 

6:15 PM

 

Otsego (5-17)  35

 

 

 

Fostoria  (1-21)  39

 

Liberty-Benton H.S.

11-Mar

Celina (21-3) 48

6:15 PM

 

 

 

 

 

 

Elida  (9-12)  48

 

 

 

 

 

 

 

 

Lima Senior

 

 

Tiffin

6-Mar

Elida (10-12) 45

 

Columbian  (8-14)  46

8:00 PM

 

Lima Senior

 

 

3-Mar

 

 

8:00 PM

 

Lima Bath (6-17) 38

 

 

 

Lima Bath  (5-17)   64

 

Liberty-Benton H.S.

14-Mar

Celina (22-3)

7:00 PM

 

District Champion

 

to BGSU

 

St. Marys  (14-8) 65

 

Regional

 

 

OT

 

vs. Toledo

Riverdale H.S.

 

District Winner

Lima

6-Mar

St. Marys (15-8) 52

 

Shawnee  (7-15)  59

6:15 PM

 

 

Riverdale H.S.

 

 

 

4-Mar

Lima

 

 

7:00 PM

 

Shawnee (8-15)  56

 

 

 

 

 

Kenton  (6-16)   54

 

 

Liberty-Benton H.S.

 

11-Mar

St. Marys (16-8) 29

8:00 PM

 

Upper

 

 

Sandusky  (16-6) 44

 

 

 

 

 

Riverdale H.S.

Wapa-

6-Mar

koneta (12-11) 45

8:00 PM

 

Wapako-

 

neta (11-11) 60

Copyright 2015 Davey1

 

 

 

 


Links

History of the Ashland District 1971-
History of the BGSU Division 2 and Napoleon Division 4 District 1971-2010
State Tournament History of NW Ohio Teams 2005-

External Links

Northwest Ohio District 7 Basketball Coaches
North Central Ohio Basketball
The Fish Report

... 

web statistics
...
Last Updated: April 01, 2021 03:14 PM