Home
Elmwood Boys Basketball
ElmwoodBasketball.com
"First Page" Archive
The "Photo Page"
E-Mail Webmaster


Since the fall of 2004 Davey1 has featured the most complete collection of Ohio Boys High School Basketball Schedules and results that can be found in one place anywhere on the internet.  We have gathered all of the schedules from the schools in the OHSAA Northwest District.  Nowhere else will you find the amount of information that we present here.

 

 

Read about our website in this Lima News article, published on February 17, 2005.
 

 

 

Sectional Semi-

 

 

District Semi-

 

1

Final

 

Sectional Finals

Finals

District Finals

2018

 

 

 

 

PDF View

 

 

 

 

Norwalk Div. 3 District

 

 

 

 

 

 

Oak Harbor (18-4) 65

 

Hopewell-Loudon and Shelby Sectionals

 

 

 

 

 

Jump To:

 

 

 

 

 

Central Catholic

 

 

Hopewell-Loudon HS

 

 

 

 

 

2-Mar

 

 

Lima Senior

 

 

6:00 PM

Oak Harbor (19-4) 49

 

 

Willard ((5-17)  76

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hopewell-Loudon HS

 

 

 

 

 

27-Feb

 

 

 

 

 

7:00 PM

 

Willard (6-17)  35

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ashland

 

 

 

 

 

Crestview (6-16)  43

 

 

Norwalk H.S.

 

 

 

 

 

8-Mar

Carey (19-6)   41

 

Western

 

 

6:15 PM

 

 

Reserve (14-6)  86

 

 

 

 

 

Hopewell-Loudon HS

 

Western

 

 

 

28-Feb

 

Reserve (15-6)  46

 

 

 

6:15 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bucyrus (3-19)  59

 

Hopewell-Loudon HS

 

 

 

 

 

2-Mar

Carey (18-6)  56

 

 

 

 

8:00 PM

 

 

 

Carey (16-6)  64

 

 

 

 

 

Hopewell-Loudon HS

 

 

 

 

 

28-Feb

 

Carey (17-6)   66

 

 

 

8:00 PM

 

 

 

 

 

Bucyrus

 

 

 

 

 

Wynford (7-14) 41

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Norwalk H.S.

 

 

 

 

 

10-Mar

Carey (20-6)

 

 

 

 

1:30 PM

 

 

 

Upper

 

 

District Champion

 

 

Sandusky (19-3)  55

 

 

to BGSU

 

 

 

 

 

Regional

 

 

 

 

 

 

 

 

Shelby H.S.

 

 

Vs. Columbus 1

 

 

2-Mar

 

 

District Winner

 

 

6:00 PM

Huron (10-12) 82

 

 

 

 

 

 

 

 

Huron(8-12)  67

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Shelby H.S.

 

 

 

 

 

27-Feb

 

Huron (9-12)  61

 

 

 

7:00 PM

 

 

6 OT

 

 

 

 

 

 

 

 

Fostoria (3-19)  56

 

 

Norwalk H.S.

 

 

 

 

 

8-Mar

Margaretta(13-12) 31

 

 

 

 

8:00 PM

 

 

Margaretta(10-12) 42

 

 

 

 

 

Shelby H.S.

 

 

 

 

 

28-Feb

 

Margaretta(11-12) 41

 

 

 

6:15 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

New London(11-11)26

 

Shelby H.S.

 

 

 

 

 

2-Mar

Margaretta(12-12) 84

 

 

 

 

8:00 PM

 

 

 

Milan Edison (15-7)59

 

 

 

 

 

Shelby H.S.

 

 

 

 

 

28-Feb

 

Milan Edison(16-7) 38

 

 

 

8:00 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lakota (2-20)  34

 

 

 

Copyright 2018 Davey1

 

 

 

 

Sectional Semi-

 

 

District Semi-

 

2

Final

 

Sectional Finals

Finals

District Finals

2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Central Cath. Div. 3 Dist.

 

 

 

 

 

 

Archbold (18-3)  66

 

Anthony Wayne and Bowsher Sectionals

 

 

 

 

 

Jump To:

 

 

 

 

 

Norwalk

 

 

Anthony Wayne H.S.

 

 

 

 

 

2-Mar

 

 

Lima Senior

Liberty

 

6:00 PM

Archbold (19-3)  53

 

 

 Center (3-19)  41

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anthony Wayne H.S.

 

 

 

 

 

27-Feb

 

 

 

 

 

7:00 PM

 

Swanton (7-16)  31

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Swanton (6-16)  48

 

 

Central Catholic H.S.

 

 

 

 

 

8-Mar

Archbold (20-3)  74

 

 

 

 

6:15 PM

 

 

Otsego (15-7)  46

 

 

 

 

 

Anthony Wayne H.S.

 

 

 

 

 

28-Feb

 

Woodmore (17-6) 59

 

 

 

6:15 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Woodmore (16-6)  51

 

 Anthony Wayne H.S.

 

 

 

 

 

2-Mar

Eastwood (18-6)  45

 

 

 

 

8:00 PM

 

 

 

Eastwood (16-6)  55

 

 

 

 

 

Anthony Wayne H.S.

 

 

 

 

 

28-Feb

 

Eastwood (17-6)  71

 

 

 

8:00 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Evergreen (12-10) 49

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Central Catholic H.S.

 

 

 

 

 

10-Mar

Archbold (21-3)

 

 

 

 

1:30 PM

 

 

 

Cardinal

 

 

District Champion

 

 

  Stritch (21-1)  66

 

 

to BGSU

 

 

 

 

 

Regional

 

 

 

 

 

 

 

 

Bowsher H.S.

 

 

Vs. Lima Senior

 

 

2-Mar

Cardinal

 

District Winner

 

 

6:00 PM

Stritch (22-1)  59

 

 

 

 

 

 

 

 

Gibsonburg (8-14)  69

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bowsher H.S.

 

 

 

 

 

27-Feb

 

Gibsonburg (9-14)  23

 

 

 

7:00 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lake (7-15)  60

 

 

Central Catholic H.S.

Cardinal

 

 

 

 

8-Mar

Stritch (23-1)  65

 

 

 

 

8:00 PM

 

 

Delta (7-14)  31

 

 

 

 

 

Bowsher H.S.

 

 

 

 

 

28-Feb

 

Rossford (9-14)  43

 

 

 

6:15 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rossford (8-14)  40

 

Bowsher H.S.

 

 

 

 

 

2-Mar

Genoa (20-4)  53

 

 

Northwood (2-20)  41

 

8:00 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bowsher H.S.

 

 

 

 

 

28-Feb

 

Genoa (19-4)  55

 

 

 

8:00 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Genoa (18-4)  81

 

 

 

Copyright 2018 Davey1

 

 

-

Sectional Semi-

 

 

District Semi-

 

3

Final

 

Sectional Finals

Finals

District Finals

2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lima Senior Div. 3 District

 

 

Ottawa-

 

 

 

Glandorf (21-1)  89

 

Miller City and Elida Sectionals

 

 

 

 

 

Jump To:

 

 

 

 

 

Norwalk

 

 

Miller City H.S.

 

 

Central Catholic

 

 

2-Mar

Ottawa-

 

 

 

 

6:00 PM

Glandorf (22-1) 82

 

 

Spencerville (2-19) 33

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miller City H.S.

 

 

 

 

 

27-Feb

 

 

 

 

 

6:15 PM

 

Spencerville (3-19) 42

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fairview (7-15)  20

 

 

Lima Senior H.S.

Ottawa-

 

 

 

 

8-Mar

Glandorf (23-1) 87

 

 

 

 

6:15 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tinora (13-9)  32

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miller City H.S.

 

 

 

 

 

2-Mar

Paulding (13-11) 38

 

 

Paulding (11-11)  42

 

8:00 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miller City H.S.

 

 

 

 

 

27-Feb

 

Paulding (12-11)  35

 

 

 

8:00 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bluffton (10-12)  35

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lima Senior H.S.

Ottawa-

 

 

 

 

10-Mar

Glandorf (24-1)

 

 

 

 

7:00 PM

 

 

 

 

 

 

District Champion

 

 

Van Buren (15-7)  46

 

 

to BGSU

 

 

 

 

 

Regional

 

 

 

 

 

 

 

 

Elida H.S.

 

 

Vs. Central Catholic

 

 

2-Mar

Fort

 

District Winner

 

 

6:00 PM

Recovery (15-9) 55

 

 

Fort

 

 

 

 

 

Recovery (13-9)  72

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Elida H.S.

 

Fort

 

 

 

27-Feb

 

Recovery (14-9)  54

 

 

 

7:00 PM

 

 

 

 

 

Liberty-

 

 

 

 

 

Benton (5-17)  59

 

 

Lima Senior H.S.

 

 

 

 

 

8-Mar

Coldwater (14-11) 67

 

 

 

 

8:00 PM

 

 

Coldwater (11-11) 53

 

 

 

 

 

Elida H.S.

 

 

 

 

 

28-Feb

 

Coldwater (12-11)  60

 

 

 

6:15 PM

 

 

 

 

 

Delphos

 

 

 

 

 

Jefferson (8-14)  46

 

Elida H.S.

 

 

 

 

 

2-Mar

Coldwater (13-11) 65

 

 

Elmwood (9-13)  41

 

8:00 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Elida H.S.

 

Lima Central

 

 

 

28-Feb

 

Catholic (9-14)  54

 

 

 

8:00 PM

 

 

 

 

 

Lima Central

 

 

 

 

 

Catholic (8-14)  47

 

 

 

Copyright 2018 Davey1

 

 

 

 

 

... 

web statistics
...
Last Updated: March 10, 2018 08:23 PM