Home
Elmwood Boys Basketball
ElmwoodBasketball.com
"First Page" Archive
The "Photo Page"
E-Mail Webmaster


Since the fall of 2004 Davey1 has featured the most complete collection of Ohio Boys High School Basketball Schedules and results that can be found in one place anywhere on the internet.  We have gathered all of the schedules from the schools in the OHSAA Northwest District.  Nowhere else will you find the amount of information that we present here.

 

 

Read about our website in this Lima News article, published on February 17, 2005.
 

 

 

Sectional Semi-

 

 

District Semi-

 

1

Final

 

Sectional Finals

Finals

District Finals

2021

 

 

 

 

PDF View

Sectional Semi-Final & Final Games at 7:00 Unless Noted

 

Shelby Div. 3 District

 

 

1 Colonel

 

 

 

Crawford (22-0) 78

 

Seed number precedes team name

 

 

 

 

Sectional Semi-Finals at higher seed

 

 

 

 

 

Jump To:

 

 

Colonel Crawford HS

 

 

Central Catholic

 

 

26-Feb

Colonel

 

 

 

 

 

Crawford (23-0) 48

 

Lima Senior

10 Wynford (3-18) 43

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wynford H. S.

 

 

 

 

 

24-Feb

 

 

 

 

 

 

 

Van Buren (3-20) 44

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12 Van Buren (2-20) 44

 

 

Shelby H.S.

 

 

 

 

 

4-Mar

Willard (19-5) 64

 

 

 

 

5:30 PM

 

 

3 Willard (16-5) 64

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Willard H. S.

 

Willard (17-5) 61

 

 

 

24-Feb

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Willard H.S.

 

 

 

13 Edison (1-20) 40

 

26-Feb

Willard (18-5) 70

 

 

 

 

 

 

 

 

7 Seneca East (12-9) 49

 

 

 

 

 

Seneca East H.S.

 

 

 

 

 

24-Feb

 

Elmwood (13-10) 45

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8 Elmwood (12-10) 52

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Shelby H.S.

Western

 

 

 

 

6-Mar

Reserve (20-2)

 

 

 

 

2:00 PM

 

 

 

4 Oak

 

 

District Champion

 

 

Harbor (12-8) 46

 

 

To Elida

 

 

 

 

 

Regional

 

 

 

 

 

 

 

 

Oak Harbor H. S.

 

 

Vs. Central Dist. 1

 

 

27-Feb 6:00

Ashland

 

District Winner

 

 

 

Crestview (17-7) 53

 

10-Mar, 5:30

5 Ashland

 

 

 

 

 

Crestview (15-7) 64

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Crestview H. S.

 

Ashland

 

 

 

24-Feb

 

Crestview (16-7) 47

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 Woodmore (13-9) 57

 

 

Shelby H.S.

Western

 

 

 

 

4-Mar

Reserve (19-2) 65

 

 

 

 

7:30 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 Western

 

 

 

 

 

Reserve (17-2) 86

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Western Reserve H. S.

Western

 

 

 

 

26-Feb

Reserve (18-2) 87

 

 

 

 

 

 

 

 

9 Bucyrus (4-18) 46

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bucyrus H. S.

 

Lakota (4-18) 46

 

 

24-Feb

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11 Lakota (3-18) 48

 

 

 

Copyright 2021 Davey1

 

 

 

 

Sectional Semi-

 

 

District Semi-

 

2

Final

 

Sectional Finals

Finals

District Finals

2021

 

 

 

 

 

Sectional Semi-Final & Final Games at 7:00 Unless Noted

 

Central Cath. Div. 3 Dist.

 

 

1 Cardinal

 

 

 

Stritch (12-4) 83

 

Seed number precedes team name

 

 

 

 

Sectional Semi-Finals at higher seed

 

 

 

 

 

Jump To:

 

 

Cardinal Stritch H. S.

 

 

Shelby

 

 

26-Feb

Cardinal

 

 

 

 

 

Stritch (13-4) 75

 

Lima Senior

10 Lake (5-17) 48

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lake H.S.

 

 

 

 

 

24-Feb

 

 

 

 

 

 

 

Lake (6-17) 40

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13 Northwood(0-11)37

 

 

Central Catholic H. S.

Cardinal

 

 

 

 

4-Mar

Stritch (14-4) 56

 

 

 

 

5:30 PM

 

 

3 Evergreen (16-6) 36

 

 

 

 

 

OT

 

 

 

 

 

Evergreen H. S.

 

Otsego (9-12) 46

 

 

 

24-Feb

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8 Otsego (8-12) 39

 

Eastwood H.S.

 

 

 

 

 

26-Feb

Eastwood (15-8) 65

 

 

 

 

 

 

 

 

6 Eastwood (13-8) 61

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eastwood H.S.

 

Eastwood (14-8) 65

 

 

 

24-Feb

 

 

 

 

 

11 Maumee Valley

 

 

 

 

 

Country Day (3-7) 38

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Central Catholic H.S.

 

 

 

 

 

6-Mar

Archbold (21-4)

 

 

 

 

1:00 PM

 

 

 

 

 

 

District Champion

 

 

2 Archbold (18-4) 36

 

 

To Elida

 

 

 

 

 

Regional

 

 

 

 

 

 

 

 

Archbold H. S.

 

 

Vs. Lima

 

 

27-Feb 7:30

 

 

District Winner

 

 

 

Archbold (19-4) 56

 

10-Mar, 8:00

7 Liberty

 

 

 

 

 

Center (11-10) 35

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Liberty Center H. S.

 

Liberty

 

 

 

24-Feb

 

Center (12-10) 34

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12 Delta (2-19) 20

 

 

Central Catholic H. S.

 

 

 

 

 

4-Mar

Archbold (20-4) 59

 

 

 

 

7:30 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 Ottawa

 

 

 

 

 

Hills (9-3) 34

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ottawa Hills H. S.

 

 

 

 

 

26-Feb

Ottawa Hills (10-3) 37

 

 

5 Swanton (13-9) 52

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Swanton H. S.

 

 

 

 

 

24-Feb

 

Swanton (14-9 33

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9 Genoa (7-15) 36

 

 

 

Copyright 2021 Davey1

 

 

-

Sectional Semi-

 

 

District Semi-

 

3

Final

 

Sectional Finals

Finals

District Finals

2021

 

 

 

 

 

Sectional Semi-Final & Final Games at 7:00 Unless Noted

 

Lima Senior Div. 3 District

 

 

1 Ottawa

 

 

 

Glandorf (15-4) 72

 

Seed number precedes team name

 

 

 

 

Sectional Semi-Finals at high seed

 

 

 

 

 

Jump To:

 

 

Ottawa-Glandorf

 

 

Shelby

 

 

26-Feb

Ottawa

 

Central Catholic

 

 

 

Glandorf (16-4) 56

 

 

11 Bluffton (10-12) 41

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bluffton H. S.

 

 

 

 

 

24-Feb

 

 

 

 

 

 

 

Bluffton (11-12) 38

 

 

 

 

 

 

OT

 

 

 

 

 

 

 

 

13 Tinora (5-12) 38

 

 

Lima Senior H. S.

Ottawa

 

 

 

 

4-Mar

Glandorf (17-4) 58

 

 

 

 

5:30 PM

 

 

6 Fairview (10-8) 60

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fairview H. S.

 

Fairview (11-8) 38

 

 

 

24-Feb

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9 Allen East (10-12) 41

 

Colwater H.S.

 

 

 

 

 

26-Feb

Coldwater (13-11) 53

 

 

4 Coldwater (11-11)40

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Coldwater H. S.

 

 

 

 

 

24-Feb

 

Coldwater (12-11) 55

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 Paulding (7-12) 38

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lima Senior H. S.

Ottawa

 

 

 

 

6-Mar

Glandorf (18-4)

 

 

 

 

1:00 PM

 

 

 

2 Wayne

 

 

District Champion

 

 

Trace (16-6) 75

 

 

To Elida

 

 

 

 

 

Regional

 

 

 

 

 

 

 

 

Wayne Trace H. S.

 

 

Vs. Central Catholic

 

 

26-Feb

 

 

District Winner

 

 

 

Wayne Trace(17-6) 60

 

10-Mar, 8:00

 

 

 

 

 

 

7 Riverdale (14-8) 61

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Riverdale H.S.

 

 

 

 

 

24-Feb

 

Riverdale (15-8) 50

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8 Liberty

 

 

 

 

 

Benton (11-9) 56

 

 

Lima Senior H. S.

 

 

 

 

 

4-Mar

Wayne Trace(18-6) 26

 

 

 

 

7:30 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 Lima Central

 

 

 

 

 

Catholic (12-10) 52

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lima Cent. Cath. H.S.

 

 

 

 

 

27-Feb 6:00

Lima Bath (12-12) 45

 

 

5 Lima Bath (10-12)48

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lima Bath H.S.

 

 

 

 

 

24-Feb

 

Lima Bath (11-12) 57

 

 

 

 

 

 

 

 

12 Delphos

 

 

 

 

 

Jefferson (7-13) 40

 

 

 

Copyright 2021 Davey1

 

 

 

 


Links

History of the Ashland District 1971-
History of the BGSU Division 2 and Napoleon Division 4 District 1971-2010
State Tournament History of NW Ohio Teams 2005-

External Links

Northwest Ohio District 7 Basketball Coaches
North Central Ohio Basketball
The Fish Report

... 

web statistics
...
Last Updated: April 29, 2021 03:01 PM