Home
Elmwood Boys Basketball
ElmwoodBasketball.com
"First Page" Archive
The "Photo Page"
E-Mail Webmaster


Since the fall of  2004 Davey1 has featured the most complete collection of Ohio Boys High School Basketball Schedules and results that can be found in one place anywhere on the internet.  We have gathered all of the schedules from the schools in the OHSAA Northwest District.  Nowhere else will you find the amount of information that we present here.

 

 

Read about our website in this Lima News article, published on February 17, 2005.
 

 

 

Sectional Semi-

 

 

District Semi-

 

1

Final

 

Sectional Finals

Finals

District Finals

2022

 

 

 

 

PDF View

 

 

Ashland Division 2 Dist.

 

 

 

 

 

 

2 Shelby (19-3)  52

 

Seed number precedes team name

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jump To:

 

 

Bucyrus H.S.

 

 

ONU

 

 

25-Feb 5:30

Mansfield

 

Lake

8 Mansfield

 

 

Senior (7-15)  33

 

 

Senior (5-15)  93

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bucyrus H.S.

 

 

 

 

 

23-Feb 7:00

 

Mansfield

 

 

 

 

 

Senior (6-15)  54

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9 Galion  (5-17)  45

 

 

Ashland H. S.

 

 

 

 

 

3-Mar

Lexington (15-9) 39

 

 

 

 

5:30 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11 Clear Fork(0-22)26

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bucyrus H.S.

 

 

 

 

 

25-Feb 7:30

Lexington (14-9) 44

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 Lexington (13-9) 60

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ashland H. S.

 

 

 

 

 

5-Mar

Huron (22-2)

 

 

 

 

7:00 PM

 

 

 

 

 

 

District Champion

 

 

7 Ontario (8-14)  54

 

 

To BGSU

 

 

 

 

 

Regional

 

 

 

 

 

 

 

 

Willard H.S.

 

 

Vs. Ada

 

 

25-Feb 5:30

 

 

District Winner

 

 

 

Huron (20-2) 64

 

10-Mar, 8:00

 

 

 

 

 

 

1 Huron (18-2) 68

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Willard H.S.

 

 

 

 

 

22-Feb 5:30

 

Huron (19-2)  65

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 Vermilion (4-18) 25

 

 

Ashland H. S.

 

 

 

 

 

3-Mar

Huron (21-2)  46

 

 

 

 

7:30 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 Upper

 

 

 

 

 

Sandusky (14-8)  36

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Willard H.S.

 

 

 

 

 

25-Feb 7:30

Norwalk (13-11) 43

 

 

4 Norwalk (11-11) 42

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Willard H.S.

 

 

 

 

 

22-Feb 7:30

 

Norwalk (12-11) 47

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 Bellevue (11-11) 37

 

 

 

Copyright 2022 Davey1

 

 

 

 

Sectional Semi-

 

 

District Semi-

 

2

Final

 

Sectional Finals

Finals

District Finals

2022

 

 

 

 

 

 

 

Ohio Northern Div. 2 Dist.

 

 

 

 

 

 

2 St. Marys (14-7) 52

 

Seed number precedes team name

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jump To:

 

 

Lima Senior H.S.

 

 

Ashland

 

 

25-Feb 5:30

 

 

Lake

 

 

 

St. Marys (15-7) 48

 

 

8 Celina (7-15) 36

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lima Senior H.S.

 

 

 

 

 

23-Feb 7:00

 

 

 

 

 

 

 

Celina (8-15)  28

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9 Kenton (4-16)  34

 

 

Ohio Norther Univ.

 

 

 

 

 

2-Mar

St. Marys (16-7) 61

 

 

 

 

5:30 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 Van Wert (16-6)  53

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lima Senior  H.S.

 

 

 

 

 

25-Feb 7:30

Wauseon (14-9) 38

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 Wauseon (13-9) 56

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ohio Northern Univ.

 

 

 

 

 

5-Mar

St. Marys (17-7)

 

 

 

 

7:00 PM

 

 

 

 

 

 

District Champion

 

 

1 Defiance (15-6)  41

 

 

To BGSU

 

 

 

 

 

Regional

 

 

 

 

 

 

 

 

Paulding H.S.

 

 

Vs. Ashland

 

 

25-Feb 5:30

 

 

District Winner

 

 

 

Napoleon (14-10) 59

 

10-Mar, 8:00

 

 

 

 

 

 

6 Napoleon (12-10) 58

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paulding H.S.

 

 

 

 

 

22-Feb 5:30

 

Napoleon (13-10)  53

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 Elida (3-19)  42

 

 

Ohio Northern Univ.

 

 

 

 

 

2-Mar

Napoleon (15-10) 53

 

 

 

 

7:30 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 Wapakoneta(15-7)45

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paulding H.S.

Lima

 

 

5 Lima

 

25-Feb 7:30

Shawnee (17-7) 44

 

 

Shawnee (15-7)  70

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paulding H.S.

 

Lima

 

 

 

22-Feb 7:30

 

Shawnee (16-7)  54

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11 Bryan (1-20)  52

 

 

 

Copyright 2022 Davey1

 

 

 

 

Sectional Semi-

 

 

District Semi-

 

3

Final

 

Sectional Finals

Finals

District Finals

2022

 

 

 

 

 

 

 

Lake Division 2 District

 

 

3 Tiffin

 

 

 

Columbian (17-5) 63

 

Seed Number precedes team name

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jump To:

 

 

Genoa H.S.

 

 

ONU

 

 

25-Feb 5:30

Tiffin

 

Ashland

 

 

 

Columbian (18-5) 53

 

 

4 Rossford (16-6) 70

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Genoa H.S.

 

 

 

 

 

22-Feb 5:30

 

 

 

 

 

 

 

Rossford (17-6)  48

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12 Toledo

 

 

 

 

 

Woodward (5-15) 45

 

 

Lake H.S.

Tiffin

 

 

 

 

2-Mar

Columbian (19-5) 45

 

 

 

 

5:30 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 Sandusky (17-4) 59

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Genoa H.S.

 

 

 

7 Toledo

 

25-Feb 7:30

Sandusky (18-4) 50

 

 

Rogers (8-13)  43

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Genoa H.S.

 

Sandusky

 

 

 

22-Feb 7:30

 

Perkins (6-15) 47

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11  Sandusky

 

 

 

 

 

  Perkins (5-15)  44

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lake H.S.

Toledo Central

 

 

 

 

5-Mar

Catholic (20-5)

 

 

 

 

7:00 PM

 

 

 

 

 

 

District Champion

 

 

5 Clyde (12-10) 52

 

 

To BGSU

 

 

 

 

 

Regional

 

 

 

 

 

 

 

 

Bowsher H. S.

 

 

Vs. N. Ridgeville

 

 

25-Feb 5:30

 

 

District Winner

 

 

 

Port Clinton (15-9) 29

 

10-Mar, 6:00

6 Port

 

 

 

 

 

  Clinton (13-9) 39

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bowsher H. S.

 

Port

 

 

 

22-Feb 5:30

 

Clinton (14-9)  69

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8  Maumee (8-14) 37

 

 

Lake H.S.

Toledo Central

 

 

 

 

2-Mar

Catholic (19-5) 64

 

 

 

 

7:30 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 Toledo Central

 

 

 

 

 

Catholic (17-5)  81

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bowsher H.S.

Toledo Central

 

 

 

 

25-Feb 7:30

Catholic (18-5) 50

 

 

9 Fostoria (12-9)  46

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bowsher H. S.

 

 

 

 

 

22-Feb 7:30

 

Fostoria (13-9)  34

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 Toledo

 

 

 

 

 

  Scott (8-12)  44

 

 

 

Copyright 2022 Davey1

 

 

 

 


Links

History of the Ashland District 1971-
History of the BGSU Division 2 and Napoleon Division 4 District 1971-2010
State Tournament History of NW Ohio Teams 2005-

External Links

Northwest Ohio District 7 Basketball Coaches
North Central Ohio Basketball
The Fish Report

... 

web statistics
...
Last Updated: March 05, 2022 09:33 PM