Home
Elmwood Boys Basketball
ElmwoodBasketball.com
"First Page" Archive
The "Photo Page"
E-Mail Webmaster


Since the fall of  2004 Davey1 has featured the most complete collection of Ohio Boys High School Basketball Schedules and results that can be found in one place anywhere on the internet.  We have gathered all of the schedules from the schools in the OHSAA Northwest District.  Nowhere else will you find the amount of information that we present here.

 

 

Read about our website in this Lima News article, published on February 17, 2005.
 

 

 

Sectional Semi-

 

 

District Semi-

 

1

Final

 

Sectional Finals

Finals

District Finals

2022

 

 

 

 

PDF View

 

 

Norwalk Div. 3 District

 

 

1 Colonel

 

 

 

Crawford (22-0) 63

 

Seed number precedes team name

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jump To:

 

 

 Monroeville HS

 

 

Central Catholic

 

 

25-Feb 5:30

Colonel

 

Lima Senior

 

 

 

Crawford (23-0) 46

 

 

 12 Edison (2-20) 51

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Monroeville H. S.

 

 

 

 

 

22-Feb 7:00

 

 

 

 

 

 

 

Edison (3-20)  27

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13 Lakota (2-20)  34

 

 

Norwalk H.S.

Colonel

 

 

 

 

3-Mar

Crawford (24-0) 53

 

 

 

 

5:30 PM

 

 

4 Elmwood (14-8) 79

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Monroeville H. S.

 

Elmwood (15-8)  45

 

 

 

23-Feb 5:30

 

 

 

 

 

 

 

OT

 

 

 

6 Ashland

 

Monroeville H.S.

 

 

 

Crestview (12-9) 61

 

25-Feb 7:30

Elmwood (16-8) 26

 

 

 

 

 

 

 

 

5 Oak Harbor(11-11)69

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Monroeville H.S.

 

Oak Harbor(12-11) 43

 

 

 

23-Feb 7:30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9 Wynford (5-16) 52

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Norwalk H.S.

Colonel

 

 

 

 

5-Mar

Crawford (25-0)

 

 

 

 

8:00 PM

 

 

 

2 Western

 

 

District Champion

 

 

Reserve (20-1) 69

 

 

To BGSU

 

 

 

 

 

Regional

 

 

 

 

 

 

 

 

Hopewell-Loudon

 

 

Vs. Columbus 1

 

 

25-Feb 5:30

Western

 

District Winner

 

 

 

Reserve (21-1) 55

 

9-Mar, 6:00

 

 

 

 

 

 

11 Bucyrus (3-19) 52

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hopewell-Loudon

 

 

 

 

 

22-Feb 5:30

 

Seneca East (8-15) 39

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8 Seneca East(7-15) 72

 

 

Norwalk H.S.

Western

 

 

 

 

3-Mar

Reserve (22-1) 51

 

 

 

 

7:30 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 Willard (13-9) 51

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hopewell-Loudon

 

 

 

 

 

25-Feb 7:30

Willard (14-9) 43

 

 

 

 

 

 

 

 

7 Van Buren (8-14)  58

 

 

 

 

 

OT

 

 

 

 

 

Hopewell-Loudon

 

Woodmore (5-18) 46

 

 

 

22-Feb 7:30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 Woodmore(4-18)61

 

 

 

Copyright 2022 Davey1

 

 

 

 

Sectional Semi-

 

 

District Semi-

 

2

Final

 

Sectional Finals

Finals

District Finals

2022

 

 

 

 

 

 

 

Central Cath. Div. 3 Dist.

 

 

 

 

 

 

1 Eastwood (19-3) 55

 

Seed number precedes team name

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jump To:

 

 

Springfield H. S.

 

 

Norwalk

 

 

25-Feb 5:30

 

 

Lima Senior

 

 

 

Eastwood (20-3) 61

 

 

10 Delta (10-12) 57

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Springfield H.S.

 

 

 

 

 

22-Feb 7:00

 

 

 

 

 

 

 

Delta (11-12)  30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13 Otsego (1-19) 18

 

 

Central Catholic H. S.

 

 

 

 

 

3-Mar

Eastwood (21-3) 55

 

 

 

 

5:30 PM

 

 

5 Ottawa Hills (14-6)45

 

 

 

 

 

 

 

Liberty

 

 

 

Springfield H. S.

 

Center (10-12)  49

 

 

 

23-Feb 5:30

 

 

 

 

 

8 Liberty

 

 

 

 

 

 Center (9-12)  56

 

Springfield H. S.

Liberty

 

 

 

 

25-Feb 7:30

Center (11-12) 42

 

 

 

 

 

 

 

 

6 Evergreen (12-9) 50

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Springfield H.S.

 

Evergreen (13-9) 46

 

 

 

23-Feb 7:30

 

 

 

 

 

9 Maumee Valley

 

 

 

 

 

Country Day(11-11)43

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Central Catholic H.S.

 

 

 

 

 

5-Mar

Eastwood (22-3)

 

 

 

 

1:00 PM

 

 

 

 

 

 

District Champion

 

 

2 Swanton (20-2)  46

 

 

To BGSU

 

 

 

 

 

Regional

 

 

 

 

 

 

 

 

Wauseon H. S.

 

 

Vs. Lima

 

 

25-Feb 5:30

Cardinal

 

District Winner

 

 

 

Stritch (17-7) 59

 

9-Mar, 8:00

 

 

 

 

 

 

12 Northwood(3-19)57

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wauseon H. S.

 

Cardinal

 

 

 

22-Feb 5:30

 

Stritch (16-7)  57

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 Cardinal

 

 

 

 

 

Stritch (15-7)  65

 

 

Central Catholic H. S.

Cardinal

 

 

 

 

3-Mar

Stritch (18-7) 42

 

 

 

 

7:30 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 Archbold (15-7)  41

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wauseon H. S.

 

 

 

 

 

25-Feb 7:30

Genoa (11-13)  55

 

 

7 Genoa (9-13)  54

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wauseon H. S.

 

 

 

 

 

22-Feb 7:30

 

Genoa (10-13) 42

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11 Lake (7-15) 47

 

 

 

Copyright 2022 Davey1

 

 

-

Sectional Semi-

 

 

District Semi-

 

3

Final

 

Sectional Finals

Finals

District Finals

2022

 

 

 

 

 

 

 

Lima Senior Div. 3 District

 

 

1 Ottawa-

 

 

 

 Glandorf (19-2) 63

 

Seed number precedes team name

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jump To:

 

 

Elida H. S.

 

 

Norwalk

 

 

25-Feb 5:30

Ottawa-

 

Central Catholic

 

 

 

Glandorf (20-2) 63

 

 

13 Riverdale (6-16) 47

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Elida H. S.

 

 

 

 

 

22-Feb 7:00

 

 

 

 

 

 

 

Coldwater (4-17)  40

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12 Coldwater(3-17) 68

 

 

Lima Senior H. S.

Ottawa-

 

 

 

 

3-Mar

Glandorf (21-2) 62

 

4 Liberty-

 

 

5:30 PM

 

 

Benton (16-6) 51

 

 

 

 

 

 

 

Liberty-

 

 

 

Elida H. S.

 

Benton (17-6)  66

 

 

 

23-Feb 5:30

 

 

 

 

 

8 Delphos

 

 

 

 

 

Jefferson (6-16) 35

 

Elida H.S.

Liberty-

 

 

 

 

25-Feb 7:30

Benton (18-6)  32

 

 

5 Allen East (13-9) 47

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Elida H. S.

 

 

 

 

 

23-Feb 7:30

 

Allen East (14-9) 60

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 Lima Central

 

 

 

 

 

Catholic (11-10) 44

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lima Senior H. S.

Ottawa-

 

 

 

 

5-Mar

Glandorf (22-2)

 

 

 

 

2:00 PM

 

 

 

 

 

 

District Champion

 

 

3 Bluffton (20-2) 43

 

 

To BGSU

 

 

 

 

 

Regional

 

 

 

 

 

 

 

 

Miller City H. S.

 

 

Vs. Central Catholic

 

 

25-Feb 5:30

 

 

District Winner

 

 

 

Bluffton (21-2)  42

 

9-Mar, 8:00

 

 

 

 

 

 

7 Lima Bath (7-15) 42

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miller City H.S.

 

 

 

 

 

22-Feb 5:30

 

Lima Bath (8-15) 32

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 Paulding (8-14)  32

 

 

Lima Senior H. S.

Wayne

 

 

 

 

3-Mar

Trace (22-2)  44

 

 

 

 

7:30 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 Wayne

 

 

 

 

 

 Trace (20-2)  51

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miller City H.S.

Wayne

 

 

 

 

25-Feb 7:30

Trace (21-2)  45

 

 

9 Fairview (7-15) 38

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miller City H.S.

 

 

 

 

 

22-Feb 7:30

 

Fairview (8-15)  15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11 Tinora (5-15) 36

 

 

 

Copyright 2022  Davey1

 

 

 

 


Links

History of the Ashland District 1971-
History of the BGSU Division 2 and Napoleon Division 4 District 1971-2010
State Tournament History of NW Ohio Teams 2005-

External Links

Northwest Ohio District 7 Basketball Coaches
North Central Ohio Basketball
The Fish Report

... 

web statistics
...
Last Updated: March 05, 2022 09:44 PM