Home
Elmwood Boys Basketball
ElmwoodBasketball.com
"First Page" Archive
The "Photo Page"
E-Mail Webmaster


Since the fall of 2004 Davey1 has featured the most complete collection of Ohio Boys High School Basketball Schedules and results that can be found in one place anywhere on the internet.  We have gathered all of the schedules from the schools in the OHSAA Northwest District.  Nowhere else will you find the amount of information that we present here.

 

 

Read about our website in this Lima News article, published on February 17, 2005.
 

 

 

Davey1 Hall of Fame
Honoring NW Ohio teams that have completed the
Regular Season with an Undefeated Record.

With so much emphasis placed on tournament success, regular season accomplishments can be diminished over time. As a season progresses, you gain an appreciation of how difficult maintaining an undefeated record can be. An undefeated regular season is a tremendous feat.

With that in mind, we created the Davey1.com Hall of Fame to honor those teams from Northwest Ohio that finished their regular season undefeated.

Beginning with Davey1.com's first season of 2004-2005 to present, a total of twenty-four teams from Northwest Ohio have completed a perfect regular season to earn this honor.

Congratulations.

2017-18
Mansfield St. Peter's (27-1)

Division IV Mansfield St. Peter’s undefeated regular season was their first since having back-to-back undefeated seasons in 1961-1962 and 1962-1963. The twenty-seven wins for St. Peter’s tied the school record set by the 1977-1978 Class A state championship team.  The Spartans were the state’s top-ranked Division IV team according to the Associated Press.  St. Peter’s won a fourth straight Mid-Buckeye League title and a fourth straight sectional title.  The Spartans won a third consecutive district championship at Willard.  Coach Joe Jakubick’s team lost their regional championship game 72-56 to Willoughby Cornerstone Christian.  This marked the third straight regional runner-up finish for St. Peter’s.  The Spartans enter the 2018-2019 season with thirty-three straight regular season and thirty-three straight Mid-Buckeye wins.  Spartan players garnering All-District honors from the Associated Press were Jared Jakubick (1st Team), Elijah Cobb (2nd Tream), and Jonah Ramey (HM).


Wauseon (25-1)

Following their 2017 Division II state runner-up finish, Wauseon won a fourth straight NWOAL title to cap off an undefeated regular season.  Highlights included handing Division I Sylvania Southview their only regular season loss and a season sweep of Division III regional runner-up Archbold.  This marked the first undefeated season for the Indians since the 1992-1993 season.  Wauseon coach Chad Burt was a starter on that team.  Wauseon was the top-ranked Division II team in Ohio according to the Associated Press.  The Indians won a fifth consecutive sectional title along with the district championship at Ohio Northern.  In the regional tournament at Bowling Green, Wauseon lost 52-46 to Lexington in a semifinal game.  Wauseon will enter the 2018-2019 season with forty-two straight regular season wins going back to December 2016.  Wauseon players receiving All-District recognition from the Associated Press were Austin Rotroff (1st Team), Brooks Gype (2nd Team), and Trent Armstrong (HM).

2016-17
Upper Sandusky (24-1)

Upper Sandusky had a second straight undefeated season extending their regular season winning streak to forty-six games.  The Rams were the top-ranked Division II team in Ohio according to the Associated Press.  Coached by Jeff Winslow, Upper won a second straight Northern 10 Conference title finishing the season with thirty-four consecutive league wins.  The Rams won a sectional championship at Lima Senior with a close win over Kenton.  In the Division II district tournament at Ohio Northern, Upper Sandusky defeated Wapakoneta 42-39 in a semifinal game before dropping a 58-53 decision to Elida in the championship game.  Players receiving All-District recognition from the Associated Press were Wes Vent (1st Team), Jevon Dible (2nd Team), and Ry Adams (HM).

2015-16
Lima Senior (29-1)

Lima Senior completed an undefeated regular season for the first time in school history.  Three times before (’69-’70,’83-’84,’98-’99), Lima had finished a regular season with one loss.  Coached by Quincey Simpson, the Spartans won the Three Rivers Athletic Conference.  Lima Senior won a second straight Division I district championship with wins over Toledo Whitmer and Toledo St. John’s.  The Spartans advanced to the state tournament for the first time since 1992 following regional tournament wins over Lorain and Canton McKinley.  Lima Senior defeated Wilmington 61-58 in a state semifinal game before suffering a heartbreaking 57-55 loss to Westerville South in the Division I state championship game.  Players receiving All-District recognition from the Associated Press were Xavier Simpson (1st Team), Marquevious Wilson (2nd Team), Jarius Ward (HM), and Jaylin Thomas (HM).  Xavier Simpson, a University of Michigan recruit, was named Ohio’s Mr. Basketball.


Upper Sandusky (23-1)

Upper Sandusky completed the second undefeated regular season in school history joining the ’04-’05 team that won the 2005 Division II state championship.  Coached by Jeff Winslow, the Rams won the Northern 10 Conference title in the league’s second year of existence.  That gave Upper championships in three different leagues (Northern Ohio League, North Central Conference, Northern 10) over the past eight years.  Upper Sandusky won a sectional title at Lima Senior with a 62-55 victory over Wapakoneta before losing 79-67 to Ottawa-Glandorf in a Division II semifinal at Ohio Northern.  Players receiving All-District honors from the Associated Press were Wes Vent (1st Team) and KameronBeekman (HM).

2014-15
Gibsonburg (23-1)

The Gibsonburg Golden Bears completed the first undefeated regular season in school history.  The twenty-three victories shattered the school record for wins in a season set by the ’05-’06 team that finished with a 19-5 record.  Gibsonburg earned their first Toledo Area Athletic Conference title in their fourth year in the league after spending thirty-nine seasons as a member of the Suburban Lakes League.  Coached by Brent Liskai, the Golden Bears won a sectional championship at Fostoria with an 85-42 win over Fostoria St. Wendelin.  In their Division IV district semifinal game at Lakota, Gibsonburg lost 66-60 to TAAC rival Cardinal Stritch.  Gibsonburg players receiving All-District recognition from the Associated Press were Jordan Kreglow (1st Team) and Bryce Ernsthausen (3rd Team).

Sylvania Southview (24-1)

Sylvania Southview completed the first undefeated regular season in the school’s 39-year history and set a school record for wins in a season.  Coached by Bruce Smith, in his second season at Southview following a number of years at Toledo Whitmer, the Cougars were the top-ranked Division I team in the state according to the Associated Press.  Southview won their first Northern Lakes League title since 2009 followed by a sectional championship with a 66-45 win over Sylvania Northview.  In the Division I district tournament at the University of Toledo, Southview defeated Springfield 48-36 in a semifinal game before losing 57-30 to Toledo St. John’s in the district championship game.  The district runner-up finish matched Southview’s furthest advancement in the tournament.  Players receiving All-District honors from the Associated Press were Ben Casanova (1st Team) and Jeremiah Roberts (2nd Team).

2013-14
Convoy Crestview (29-0)

Convoy Crestview capped off a perfect season with a 71-44 win over Louisville St. Thomas Aquinas in the Division IV state championship game.  The twenty-nine wins marked the most by an undefeated team since Ayersville went 30-0 in winning the Class A state championship in 1961.  Coached by Jeremy Best, the Knights were champions of the Northwest Conference and also defeated Division III state champion Lima Central Catholic by a 66-54 score.  In tournament play, Crestview won a sectional title at Van Wert and the Elida district.  In the regional at Bowling Green’s Stroh Center, Crestview defeated a pair of state-ranked teams in Ottawa Hills and Wayne Trace to advance to the state tournament for the third time in school history.  The Knights advanced to the state championship game with a win over state-ranked Tri-Village.  Crestview players receiving All-District honors from the Associated Press were Damian Helm (1st Team) Cam Etzler (HM), and Tyson Bolenbaugh (HM).

2012-13
Norwalk (24-1)

Division I Norwalk became the first team from Northwest Ohio to finish the expanded twenty-two game regular season with an undefeated record. The Truckers ran their regular season winning streak to forty-three games in completing their second straight undefeated season. Norwalk's last regular season loss was 55-52 to Huron in February, 2011. Coach Steve Gray's team won Northern Ohio League and Galion sectional titles.  A highlight of the season was a 70-55 win over eventual Division I state runner-up Toledo Rogers in a game played at Norwalk. The Truckers lost to Mansfield Senior by a 44-42 score in a Division I district semifinal game played at Galion. Norwalk players receiving All-District recognition from the Associated Press were Jeff Thomas (1st Team), Ben Haraway (2nd Team), and Jake Fetherolf (HM).

2011-12
Edgerton (24-1)

Champions of the Green Meadows Conference, Division IV Edgerton took home a Paulding sectional title and won the Napoleon district championship with a win over Kalida. That marked the second straight district title for the Bulldogs. In the regional tournament at Bowling Green's Stroh Center, Coach Matt Ripke's team defeated Colonel Crawford in a semifinal game before falling to Arlington 56-33 in the regional championship game. Edgerton's outstanding season came just three years after a one-win season. Bulldog players honored by the Associated Press on the Northwest Ohio All-District team were Brody Flegal (1st Team), Nathan Stark (HM), and Ben Riehle (HM).

Norwalk (23-1)

In their first season as a Division I team, the Truckers won the Northern Ohio League title as well as the Willard sectional and the Bowling Green district. The win over Anthony Wayne in the district championship game gave Norwalk their first district title since 1974 when the Truckers were a Class AA school. The N.O.L. championship was their first outright league title since 1962. Norwalk's season ended with a 40-32 loss to Division I state runner-up Toledo Whitmer in a regional semifinal game played at the University of Toledo. Receiving All-District honors from the Associated Press were Jeff Thomas (2nd Team), Jake Fetherolf (3rd Team), and Ben Haraway (HM). Coach Steve Gray's team had only two seniors on the roster.

2010-11
McComb (24-1)

Division IV McComb won the Blanchard Valley Conference breaking Liberty-Benton's string of five consecutive conference championships. The Panthers won a sectional title at Ottawa-Glandorf and the Liberty-Benton district championship with a one point win over Leipsic. That marked the second district title in three years for McComb. In the regional tournament at Bowling Green's Anderson Arena, the Panthers defeated Edgerton in a semifinal game before dropping a 37-34 decision to Continental in the regional championship game. McComb players receiving All-District recognition from the Associated Press were Mason Roth (1st Team), Taylor Hanes (3rd Team), and Andrew Dee (HM).

-------- 2009-10 --------
Liberty-Benton (21-1)

For the third time in four years, Division III Liberty-Benton finished the regular season undefeated.  The Eagles finished the season having won eighty-four of their previous eighty-five regular season games going all the way back to February 2006 with the lone loss in overtime to Tallmadge in December 2008.  In 2010, L-B won a fifth straight Blanchard Valley Conference title running their BVC winning streak to forty-two consecutive games.  Coach Steve Williman’s team captured a sectional title at Findlay marking the twentieth straight season that the Eagles advanced to the district level.  Liberty-Benton lost their district semifinal game at Elida by a 52-39 score to eventual Division III state champion Lima Central Catholic.  L-B players receiving All-District honors from the Associated Press were Aaron Craft (1st Team) and Brett Pasche (HM).

Plymouth (24-1)

Division III Plymouth ran their regular season winning streak to thirty-seven games and Firelands Conference winning streak to twenty-nines games in completing an undefeated regular season.  The Big Red won a second straight Firelands Conference championship along with a sectional title at Lexington.  With a win over Ontario in the district final at Mansfield Senior, Coach Brad Turson’s team captured their third consecutive district championship and the school’s fourth district title in five seasons.  The previous district championships came as a Division IV school.  Plymouth’s 42-37 win over Archbold in a regional semifinal at Bowling Green marked the first regional win in school history.  In the regional final at BGSU, Plymouth lost 56-54 in overtime to eventual Division III state champion Lima Central Catholic.  Plymouth players receiving All-District recognition from the Associated Press were Brook Turson (1st Team), Brandon McCalley (2nd Team), and Mitch McKenzie (HM).

Port Clinton (26-1)

Division II Port Clinton won a Sandusky Bay Conference title with their undefeated regular season and added a sectional championship at Sandusky.  Coached by Troy Diels, the Redskins won their first district championship since 1943 with a victory over Bellevue in the district final at Ashland University.  In the regional at Bowling Green’s Anderson Arena, Port Clinton earned the first trip to the state tournament in school history with a 45-43 semifinal win over Defiance and a 66-55 win over Celina in the championship game.  In their Division II state semifinal game, the Redskins defeated Zanesville 51-50.  After leading at halftime in the championship game, Port Clinton fell 64-50 to Dayton Dunbar to finish as the state runner-up in Division II.  Port Clinton players receiving All-District honors from the Associated Press were Ryan Hicks (1st Team), Josh Francis (3rd Team), Allen Tigner (HM), and Derek Colston (HM).

-------- 2008-09 --------
New Knoxville (22-1)

Defending Division IV state champion New Knoxville ran their regular season winning streak to sixty-three games in capturing a third straight Midwest Athletic Conference title.  That is the fourth longest regular season winning streak of all time according to the OHSAA.  Coached by Dan Hegemier, the Rangers added a sectional championship at Coldwater.  In the district championship game at Wapakoneta, New Knoxville’s forty-nine game winning streak was snapped by Ada by a 52-45 score.  The loss to Ada gave the Rangers a 74-2 record over three seasons.  New Knoxville players receiving All-District recognition from the Associated Press were Brad Piehl (1st Team), Ryan Vanderhorst (2nd Team), Austin Arnett (HM), and Caleb Allen (HM).

-------- 2007-08 --------
Liberty-Benton (21-1)

Liberty-Benton had a second straight undefeated season and again was the top-ranked Division III team in Ohio according to the Associated Press.  The Eagles ran their regular season winning streak to forty-five games with the last regular season loss to Wapakoneta back in February 2006.  Coach Steve Williman’s team won a third straight Blanchard Valley Conference title and an eighteenth consecutive sectional championship.  In a district semifinal game at Elida, L-B was knocked out of the tournament with a 51-38 loss to St. Henry.  Liberty-Benton players receiving All-District recognition from the Associated Press were Aaron Craft (1st Team) and Andy Smith (3rd Team).

New Knoxville (27-0)

New Knoxville capped off a perfect season with a 74-52 win over Worthington Christian to win the Division IV state championship.  That marked the third state title for coach Dan Hegemier with the other two coming at Fort Loramie in 1987 and 1993.  The Rangers won a second straight Midwest Athletic Conference title along with a second consecutive district championship.  New Knoxville won the regional championship at the University of Dayton with a 61-45 win over Cincinnati Seven Hills in their closest tournament game.  In the state tournament, the Rangers defeated Wayne Trace 62-41 in the semifinal followed by their championship game victory over Worthington Christian.  New Knoxville completed their 27-0 season with only one game not decided by double digits.  Players receiving All-District honors from the Associated Press were Tony Meyer (1st Team), Brad Piehl (3rd Team), Austin Luck (HM), and Austin Arnett (HM).

-------- 2006-07 --------
Liberty-Benton (26-1)

Liberty-Benton’s had their third undefeated regular seasonin the last thirteen years including the 1995 Division IV state championship team.  Coached by Steve Williman, the Eagles were the top-ranked Division III team in the state according to the Associated Press.  L-B won the Blanchard Valley Conference along with a sectional title at Old Fort and the district championship at Fostoria.  In the regional tournament at Bowling Green’s Anderson Arena, Liberty-Benton defeated Columbus Africentric and St. Henry.  Liberty-Benton was victorious over Cleveland VASJ in their state semifinal game before losing 50-45 to Cincinnati North College Hill to end the season as the Division III state runner-up.  In winning their first twenty-six games, L-B outscored the opposition by over thirty points per game.  Players receiving All-District recognition from the Associated Press were Nathan Hyde (1st Team), T.J. Recker (2nd Team), and Aaron Craft (HM).

New Knoxville (25-1)

New Knoxville won their first outright Midwest Athletic Conference championship.  The Rangers had shared the title with St. Henry in ’96-’97 for their only other league championship.  Coached by Dan Hegemier, the Rangers were the top-ranked Division IV team in Ohio according to the Associated Press.  New Knoxville won a sectional title at Coldwater and the district championship at Wapakoneta with a win over Marion Local.  In the regional tournament at Miami’s Millett Hall, the Rangers defeated Lockland 51-38 in a semifinal game before losing 60-57 to undefeated and eventual Division IV state champion Georgetown in the title game.  New Knoxville players receiving All-District honors from the Associated Press were Ross Steinecker (1st Team), Josh Niemeyer (3rd Team), and Marcus Henschen (HM).

Toledo Christian (22-1)

Toledo Christian had the first undefeated season in school history.  The Eagles have been OHSAA members since the ’86-’87 season.  Coached by Dave McWhinnie, TC won the Toledo Area Athletic Conference championship along with their fifth straight sectional title.  In the district tournament at Liberty-Benton, Toledo Christian defeated state-ranked Continental in a semifinal game.  TC lost 58-47 to state-ranked Van Buren in the district championship fora third straight district runner-up finish for the Eagles.  Toledo Christian players receiving All-District recognition from the Associated Press were Ethan Michael (2nd Team), Blake Powell (HM), Tyler Boris (HM), and Jacob Weemes (HM).

-------- 2005-06 --------
Ottoville (21-1)
 

Ottoville was the top-ranked Division IV team in Ohio according to the Associated Press.  The Big Green went undefeated during the regular season for the first time since ’79-’80.  Coached by Tom VonSossan, Ottoville won the Putnam County League championship as well as a sectional title at Van Wert.  Ottoville lost in their district semifinal game at Elida to eventual Division IV state runner-up Columbus Grove.Ottoville battled through injuries and illness during the season.  Ottoville players receiving All-District honors from the Associated Press were Josh Vorst (1st Team) and Jason Wehri (2nd Team).

Willard (24-1)

Willard went undefeated for the first time since the ’90-’91 season.  That was the last of five undefeated regular seasons over a nineteen-year period duringthe Bob Haas tenure.  The 2006 team earned Willard’s twenty-first Northern Ohio League title in the past thirty-four seasons.  Coached by Greg Nossaman, the Flashes won their fifth district title in seven seasons with a memorable 101-98 victory over defending Division II state champion Upper Sandusky in the district finalat Ashland.  In the regional tournament at the University of Toledo, Willard defeated Wapakoneta in overtime before a 65-63 loss to Akron St. Vincent-St. Mary in the final.  Willard players receiving All-District recognition from the Associated Press were Jimmy Langhurst (1st Team), Kevin Johnson (3rd Team), and Brandon Oney (HM).

-------- 2004-05 --------
Upper Sandusky (27-0)

Upper Sandusky wrapped up a perfect season with a 94-86 victory over Wooster Triway for the Division II state championship before 18,229 fans.  Coached by Keith Diebler in his first year at Upper following four seasons at Fostoria, the Rams won the first district and regional championships in school history along with their first Northern Ohio League title since 1964.  Upper was dominant in running off twenty-three straight double digit wins before an 83-74 victory over St. Marys Memorial in their regional semifinal at the University of Toledo.  The Rams trounced Akron St. Vincent-St. Mary 85-55 for the regional championship followed by wins over Dayton Dunbar and Triway for the state title.  Upper Sandusky averaged 90.0 points per game outscoring their opponents by an average of 24.0 points per game.  Upper Sandusky players receiving All-District honors from the Associated Press were Jake Diebler (1st Team), Jon Diebler (1st Team), and Greg Micheli (2nd Team).



 

 

... 

web statistics
...
Last Updated: July 17, 2018 04:34 PM